Cierpienia starego humanoida

     Złe dziecko zostaje okradzione przez odrażającego humanoida, który odbiera maluchowi ukochanego pupila. Człekokształtna istota, nawiedzana przez monstra, pokutuje za swoją przewinę, cierpiąc koszmarne katusze.

BobbyYeahPic1

     Krótkometrażowa animacja autorstwa Roberta Morgana, „Bobby Yeah”, stanowi psychodeliczne, a niekiedy nawet metaforyczne spojrzenie na dzieciństwo i lęk przed dojrzewaniem. Humanoid nie jest dzieckiem, lecz nie chce lub nie potrafi żyć jako stworzenie dorosłe. Postanawia odrzeć z magii młodości złe dziecko, przez co ściąga na siebie brutalne ataki. Rozpoczyna się dziwaczna psychomachia, a człekopodobna kreatura – tak naprawdę nieszkodliwa, pełna niewinności – w walce o swe ciało zmuszona zostaje do podjęcia bezwzględnych kroków.

     Morgan, w odróżnieniu od niezrozumianego przez otoczenie humanoida, niewinny nie jest – walcząc o zachwyt widza sięga po seks, perwersję, przemoc. W imię rzemiosła artystycznego „bohaterowie” jego filmu tracą kończyny, a niekiedy sami są kończynami. Rodzą się z krwawej ejakulacji lub samodzielnie wydają na świat spermianych potomków – bywają bowiem członkami na nogach. Prowokacja udała się Morganowi w zupełności. Obraz, który zwrócił na siebie uwagę przedstawicieli Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, okazuje się dziełem wspaniale niemoralnym, a zarazem kapitalną poklatkówką, kładącą nacisk na piękno popularnej, choć coraz rzadziej docenianej techniki animacyjnej.

     Surrealistyczny we własnym surrealizmie „Bobby Yeah” to projekt bezkompromisowy, niepozwalający o sobie zapomnieć na długo po seansie. Oryginalny i niepokojący, film tańczy na marginesie dobrego smaku, nigdy go nie przekraczając.

     Recenzja znajduje się także na stronie filmweb.pl, pod niniejszym odnośnikiem. Zapraszam do śledzenia swojego profilu w tym serwisie.

8

Reklamy

2 myśli w temacie “Cierpienia starego humanoida”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s