Żegnamy Gunnara Hansena

         W wieku 68 lat na raka trzustki zmarł aktor Gunnar Hansen, najbardziej znany z klasycznego slashera „Teksańska masakra piłą mechaniczną” Tobiego Hoopera. Rola zaburzonego emocjonalnie mordercy-kanibala, Leatherface’a, wprowadziła go do panteonu gwiazd kina grozy. Był to pierwszy występ Hansena w profesjonalnym filmie; występ, który przysporzył mu wielu fanów. Uzbrojony w tytułową piłę mechaniczną psychopata stał się natomiast symbolem horroru, zainspirował powstanie długiej serii filmowej oraz licznych ekranowych antagonistów.

gunnarhansenleat

     Hansen, urodzony w Reykjavíku, przeniósł się do Stanów Zjednoczonych jako pięciolatek. Występował przede wszystkim w filmach klasy „B”. Pojawił się w ponad trzydziestu produkcjach, z których popularniejsze to „Hollywood Chainsaw Hookers”, „Islandzka masakra harpunem wielorybniczym” oraz „Piła mechaniczna 3D”. Był również pisarzem – autorem literatury faktu. Jego książka „Chain Saw Confidental”, wydana w 2013 roku, przedstawiała kulisy powstania „Teksańskiej masakry…” i skupiła się na obecności filmu w kulturze masowej. Publikacja zyskała spore uznanie krytyków.

     Hansen zmarł w swoim domu w Maine.

Untitled 7

     Tekst znajduje się także na stronie MoviesRoom.pl, pod niniejszym odnośnikiem. Zapraszam do śledzenia swojego profilu w tym serwisie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s