Wzgórza nie mają polotu. [„Killbillies” aka „Idila”, 2015]

     Z cyklu „film, który chciałbym ocenić wyżej, a nie mogę”: „Killbillies” w reżyserii Tomaža Gorkiča, jeden z pierwszych słoweńskich horrorów. Opowieść o śródleśnej sesji fotograficznej, mającej przeobrazić się w koszmarny sen mieszczucha.

idila03

     Scenariusza praktycznie tu nie ma; odnieść można wrażenie, że Gorkič i członkowie jego ekipy kręcili „Killbillies” w oparciu o umiejętności improwizacyjne. Film uszyto z najbardziej oczywistych klisz, co gorsza takich, które nieznane są naiwnym postaciom. Gdy pośrodku głuszy żwawym krokiem człapią w stronę bohaterów zdeformowane leśne pokraki, u nikogo nie zapala się czerwona lampka ostrzegawcza. W konsekwencji miastowi głupcy trafiają pod ostrze wieśniackiej siekiery. W głowie reżysera świtają dwa hasła: masakra i kanibalizm. Nieszczęsne ofiary, w tym twardzielka Zina (Nina Ivanisin), jakimś cudem nigdy nie widziały jednak klasyków Cravena i Hoopera.

     „Killbillies” to film wielu błędów – pełen nieuzasadnionego mizoginizmu, niedynamicznie zmontowany, biedny budżetowo. Włada jednakże walorami, jakie ucieszą slasherowych wyjadaczy. Nieliczne efekty gore wykonane zostały z dużą sprawnością, a nihilistyczna scena finałowa nie daje nadziei na lepsze jutro. Rok 2016 niejednokrotnie dawał nam okazję do podróży po horrorowej mapie Europy, a Słowenia jest przystankiem, na jakim można się zatrzymać – choć bynajmniej nie trzeba.

     W krajach Starego Kontynentu film wydano pod tytułem „Idila”. Ponad rok temu pokazano obraz w trakcie Dracula Film Festival w Rumunii, a dwa miesiące temu opublikowano go na rynku amerykańskim, na dyskach DVD.

idila02

4 i pol

Jeden komentarz na temat “Wzgórza nie mają polotu. [„Killbillies” aka „Idila”, 2015]”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s