Siostry Soska opowiadają o remake’u „Wściekłości” Davida Cronenberga

     Choć remaki uznanych horrorów nie cieszą się szczególną aprobatą, media z zaciekawieniem przyglądają się postępowi prac nad projektem „Rabid”, znajdującym się w rękach sióstr Jen i Sylvii Soska. Film stanowił będzie nową wersję klasycznego shockera „Wściekłość”, który w drugiej połowie lat 70. wyreżyserował David Cronenberg („Mucha”, „Nagi lunch”). Obraz otworzył młodemu Kanadyjczykowi drzwi do światowej kariery, a dziś uchodzi za kultowy body horror. Główna bohaterka filmu, uległszy wypadkowi, zapada w śpiączkę. Poddana zostaje eksperymentalnemu leczeniu, które – choć wybudza ją z miesięcznego snu – wznieca w niej też łaknienie ludzkiej krwi.

rabid1

     W wywiadzie udzielonym witrynie scifinow.co.uk bliźniaczki Soska opowiedziały, jakie są ich własne oczekiwania wobec remake’u, a także zasugerowały, czego oczekiwać mogą zainteresowani. Jen, dość przewrotnie, wyznała, że doskonałymi kandydatkami na stanowisko reżyserskie czyni ją i jej siostrę niechęć w stosunku do remake’ów.

     „Wiem, co sprawia, że te filmy nie wypalają. Odświeżając konwencję, należy kochać i szanować nie tylko oryginalny materiał i jego twórcę, ale też ich fanów. Łatwo można poznać, gdy artysta realizuje remake tylko po to, by czerpać korzyści ze sprawdzonego tytułu. (…) W przypadku ‚Muchy’ Cronenberga (która sama w sobie jest remakiem – przyp.) mówić możemy o przeprojektowaniu, nowym wyobrażeniu prędzej niż o remake’u w najbardziej oczywistym znaczeniu. Zabawa leży w dodaniu czegoś świeżego od siebie przy jednoczesnym oparciu się na walorach oryginału.”

rabid3

     Jen Soska dodaje, że kocha twórczość Cronenberga. Sylvia Soska zwraca uwagę na socjologiczny kontekst dzieł kanadyjskiego reżysera:

     „Jego filmy są wybitne; dzięki sile ekspresji ukształtowały myślenie wielu młodszych artystów. Ekstremalna przemoc i eksploatacja kobiet, które w nich znajdziemy, wydają się wyrwane z dzisiejszych nagłówków, choć były częścią dialogu, jaki Cronenberg prowadził ze swoją widownią czterdzieści lat temu. Na pewno przyjrzymy się tej tematyce.”

     „Rabid” wyprodukowany zostanie przez Paula Lalonde’a, Johna Vidette’a i Michaela Walkera. Premierę szacuje się na przyszły rok. W planach jest także realizacja serialowego spin-offu, choć oficjalnych informacji w tej kwestii nie udzielono. Jen i Sylvia Soska zasłynęły body horrorem „American Mary”, który w latach 2012-2014 wyróżniono piętnastoma nagrodami filmowymi (m.in. pięcioma statuetkami przyznanymi podczas Toronto After Dark Film Festival). W 2014 roku slasher sióstr Soska „Oczy zła” zaskarbił sobie miano najlepiej sprzedającego się na rynku DVD/Blu-ray filmu grozy.

rabid2

     Tekst znajduje się także na stronie MoviesRoom.pl, pod niniejszym odnośnikiem. Zapraszam do śledzenia swojego profilu w tym serwisie.

Jeden komentarz na temat “Siostry Soska opowiadają o remake’u „Wściekłości” Davida Cronenberga”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s